Най-големият проблем при изпълнението на договори за безвъзмездна финансова помощ е свързан с възлагането на обществени поръчки за извършване на услуги, доставки или строително-монтажни работи (СМР) съгласно действащото национално законодателство и правилата на съответната финансираща програма.
Тези нарушения се установяват най-често при извършването на верификация на разходите, отчитани за дадения период с искане за плащане или възстановяване на средства, тъй като тази проверка винаги трябва да обхваща 100% от извършените и декларирани разходи на бенефициента. В случай на констатирано нарушение на процедурите за възлагане на обществени поръчки, от една страна се намалява или не се възстановяват суми на бенефициента, свързани с извършения разход, а от друга страна, за Управляващите органи на съответната програма, стартира процедура по администриране на нередност и извършване на финансови корекции. Тази процедура се изпълнява съгласно Раздел ІІІ от ЗУСЕФСУ във връзка с Наредбата за посочване на нередности, представляващи основания за извършване на финансови корекции и процентните показатели за определяне размера на финансовите корекции по реда на ЗУСЕСИФ/ЗУСЕФСУ, приета с ПМС №57/2017 г.
С цел недопускане на нарушения при процеса на външно възлагане на обществени поръчки, бенефициентите следва да обърнат особено внимание за избягване на следните нередности:
При подготовка и откриване на процедури за възлагане на обществена поръчка
Основните грешки в този случай включват:
_
1. Необосновано разделяне на предмета на обществената поръчка с цел избягване на „по-тежка“ открита или конкурентна процедура
С цел избягване на такова нарушение, бенефициентите следва да отчитат следното още на етапа на планиране на проекта:
- Кои правила са приложими за съответната организация – бенефициент – например Закон за обществените поръчки или ПМС 160/2016 г.?
- Какви са стойностните прагове за провеждане на съответната процедура?
- Има ли договори с външни изпълнители за сходни дейности през последните 12 месеца, предхождащи планираната дата на договаряне?
С цел избягването на тези нарушения, Управляващите органи на програмите изискват, като правило, представянето на План за изпълнение на обществените поръчки по дадения договор, който подлежи на одобрение от тяхна страна, но също така този план може да бъде обосновано модифициран по време на изпълнението.
_
2. Необосновано ограничителни критерии за подбор и методика за оценка към документацията за обществена поръчка
По отношение на критериите за подбор, тук честа грешка е залагането на непропорционални изисквания относно икономическо и финансово състояние на участниците, технически и професионални способности или изисквания за квалификация и опит на експерти.
По отношение на критериите за възлагане - основният принцип на обществените поръчки, който предполага избор на икономически най-изгодната оферта, може да се изрази по-два начина:
- Чрез критерия за възлагане, основан на „най-ниска цена“. Тук най-големият риск за бенефициента е да не получи необходимото качество на изпълнение, което предполага особено внимание да се отдели на останалите ключови части от документацията по обществената поръчка – например – критериите за подбор, техническите спецификации и проекто-договора.
- Чрез критерия за възлагане, основан на „комплексна оценка на техническо и финансово предложение“. Тук най-големият риск за бенефициента е формулирането на критерии за оценка на техническото предложение, които да не ограничават необосновано участието на кандидати в поръчката или които водят до неравното им третиране. Доколкото самият процес на техническа оценка е изначално субективен, необходимо е показателите, които ще бъдат заложени да бъдат максимално обективни и измерими.
При оценка на получените оферти
При оценката на оферти следва да се обърне особено внимание на назначаването на комисия за оценка, чийто членове имат подходяща квалификация и опит съобразно предмета на поръчката, както и не се намират в конфликт на интереси по отношение на участниците в процедурата. В допълнение, често допусканите грешки от бенефициентите включват:
- Определяне на изпълнител, който не отговаря на изискванията, но е допуснат до участие и оценка вследствие пропуски на работа на комисията за оценка – например неправилно прилагане на критериите за подбор и оценка
- При установени липси или пропуски в офертите, не е дадена възможност на участника те да бъдат отстранени
- Различно интерпретиране на конкретно изискване на бенефициента/възложителя за отделните участници, например – свързано с документи за доказването на изпълнението на изискването.
При изпълнението на договори за обществени поръчки
Основните грешки, които бенефициентите допускат при сключването и изпълнението на договори за обществени поръчки, включват:
- Последващи съществени изменения на поръчката спрямо предварително обявените, например – изменения на цената, срока за изпълнение, количества и обем, промени в екипа и др.
- Промени на експерти, като тези, които заменят титулярите не отговарят на критериите за подбор
- Неоснователно възлагане на допълнителни строителство/услуги/доставки
Заключение
В заключение, тъй като изпълнението на договори за безвъзмездна помощ по програми, съ-финансирани от ЕС или други донори, във всички случаи изисква специфична правна или финансова експертиза, силно се препоръчва да се използват услугите на външни организации или експерти с подходящ опит и квалификации за подготовка, управление и отчитане на проекта. Само по този начин ще се гарантира в значителна степен безпроблемното изпълнение на проекта и постигането на поставените цели, резултати и продукти в съответствие с изискванията на финансиращата програма и приложимото законодателство.
Имате още въпроси?
Надяваме се тази статия да Ви е била полезна! Ако имате допълнителни въпроси, оставаме на разположение и ще се радваме да ги обсъдим!