Възможно ли е изпълнител по договор за възлагане на обществена поръчка да поиска изменение на цената на договора в резултат на инфлацията?
На 05.08.2022 г. в бр. 62 от 2022 г. на Държавен вестник (ДВ) беше обнародван и влезе в сила Закон за допълнение на Закона за обществените поръчки (ЗДЗОП), с който се създава нов член 117а, съгласно който в случаите по чл. 116, ал. 1, т. 1, 2 и 3 изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлация, при която съществено са увеличени цените на основни стоки и материали, които формират стойността на договора, се извършва съгласно методика, одобрена с акт на Министерския съвет. Съгласно преходните и заключителни разпоредби на ЗДЗОП обнародван в бр. 62 на ДВ от 05.08.2022 г., методиката по чл. 117а, ал. 1 се прилага и при изменение на договори за обществени поръчки или рамкови споразумения на основание чл. 116, ал. 1, т. 2 и 3, сключени преди влизането в сила на този закон - 05.08.2022 г.
На 30.09.2022 г. в ДВ бр. 78 е публикувано Постановление на Министерски съвет на Република България № 290 от 27 септември 2022 г., с което е приета Методика за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлация. Посоченото Постановление влиза в сила от датата на публикуването му в Държавен вестник - 30.09.2022 г. Самата Методика предвижда в своите преходни и заключителни разпоредби, че може да се прилага по отношение на подадени оферти преди 31.12.2020 г., като на изменение подлежат цените за извършени дейности по договори за обществени поръчки и рамкови споразумения за строителство, като ограничението, чието съблюдаване се дължи е датата на приемане на извършени СМР, а именно да са приети след 30.06.2021 г. Инфлацията е призната като основание в случаите по чл. 116, ал. 1, т. 1, 2 и 3 ЗОП за изменение на цената на договор за обществена поръчка, с оглед констатация за съществено увеличение на цените на основни стоки и материали.
Методиката се прилага по отношение на всички извършени дейности, приети след 30.06.2021г. Под „действащ“ договор следва да се имат предвид съответните клаузи, регламентиращи времевите рамки на конкретния договор. В случай, че е предвидена отговорност на Изпълнителя по договора в рамките на гаранционния срок, съгласно Наредба 2 от 31 юли 2003 г. за въвеждане в експлоатация на строежите в Република България и минималните гаранционни срокове за изпълнени строителни и монтажни работи, съоръжения и строителни обекти, то може със сигурност да се приеме, че до изтичане на гаранционните срокове, договорът е „действащ“.
Съгласно посоченото в чл. 1 от Методика за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлация се регламентира начинът за изменение на цената на договор за обществена поръчка и рамково споразумение в резултат на инфлация, при която съществено са увеличени цените на основните стоки и материали, формиращи стойността на договора за строителство и рамковото споразумение за строителство. Съгласно чл. 2 от Методиката, за изменение на цената на договор и рамково споразумение по чл. 1 се прилага коефициент на тежест на строителните материали в себестойността на различните видове строежи съгласно таблицата, като коефициентът се прилага към стойността на целия договор и рамковото споразумение. В чл. 4 от Методиката е предвидена и формула, по която следва да бъдат индексирани строително-монтажните работи, като предмет на индексацията, съгласно §4 от Преходни и заключителни разпоредби на Методиката, са извършени дейности, приети след 30.06.2021 г.
С оглед гореизложеното, изпълнителите по договор за възлагане на обществена поръчка могат да поискат изменение на цената на договора на основание чл. 116, ал. 1, т. 3 от ЗОП. По отношение на СМР, които подлежат на индексация чрез увеличение на Договорната цена по сключения Договор, изпълнителят и възложителят могат да подпишат допълнително споразумение.
Имате още въпроси?
Надяваме се тази статия да Ви е била полезна! Ако имате допълнителни въпроси, оставаме на разположение и ще се радваме да ги обсъдим!