Как да удължим живота на панелни сгради?

Как да удължим живота на панелни сгради?

2023-09-04

Правни и финансови възможности за удължаване на живота на панелни сгради

Срокът на годност на панелните блокове в България изтича

Актуална тема продължава да бъде „срокът на годност“ на панелните блокове у нас. Припомняме, че според българските стандарти експлоатационният им период е около 50 години (съгл. Наредба №3/2004 г. за основните положения за проектиране на конструкциите на строежите и за въздействията върху тях). Това важи и за останалите типове строителство, но проблемът с панелните жилища е свързан с отсъствието на изисквания за енергийната ефективност при построяването им, липса на задължителна процедура за установяване на неточност и/или нарушаване на заварките между хоризонталните и вертикалните панели, което увеличава риска за живота на обитателите при земетресения, като особено уязвими се оказват първите етажи. От друга страна, влияние оказва и често срещаната у нас практика на приобщаване на тераса към кухня чрез остъкляване, допълнително преграждане на балконите, премахване на част от фасадните панели от собствениците, което нарушава връзката между подовите и стенните панели.

По данни от „Преглед и анализ на националния жилищен сграден фонд в Република България“, публикуван на уеб-страницата на Министерство на регионалното развитие и благоустройството – най-големият дял на съществуващия жилищен фонд в страната е създаден в периода 1960 – 1989 г. (52% от обитаваните жилищни сгради и 60% от полезната площ) – и това е именно периодът, в който са изградени основната част от панелните и стоманобетоновите сгради. Приблизителният общ брой построени сгради от същия тип е 70 000, с над 700 000 апартамента в тях, в които живеят над 1,5 милиона души.

Правни проблеми за собствениците на панелните блокове

При панелните сгради е налице и правен проблем – жилищните комплекси са изграждани върху държавни или общински парцели и собствениците на жилища не притежават земята под блоковете. Тоест, ако сградите се срутят по някаква причина, хората няма да имат право да вдигнат нова сграда върху парцела.

Добри практики от Германия, Чехия и Словакия

Добра е практиката за справяне с проблема в държави като Германия, Чехия и Словакия, където подходът акцентира над подмяната или санирането на сградите с цел удължаване на техния експлоатационен срок – тоест - разрушаване на панелните сгради и изграждане на нови или качествено саниране, започнало при първи признаци за негодност на жилищните сгради.

Саниране на блокове в България

В България подмяната на панелните блокове с нови сгради е нереалистично поради ограничените финансови възможности на общините и липсата на подходящо законодателство, което да урежда въпросите със собствеността и финансирането. Затова беше предприет другият подход - саниране на сградите, който започна през 2014 г., но общият брой на санираните блокове е все още много малък. След края на Фаза І на безвъзмездното финансиране за саниране на панелни жилищни сгради е налице необходимият опит и поуки за постигане на качествен и траен резултат.

Правни възможности за собствениците

Правните възможности, с които разполагат собствениците на жилища в панелни сгради се уреждат основно от Закона за управление на етажната собственост, в сила от 01.05.2009 г., посл. изм. ДВ бр. 11 от 02.02.2023 г. Раздел ІІІ описва създаването на сдружение на собствениците (СС) като юридическо лице именно с цел усвояване на средства от фондовете на Европейския съюз и/или от държавния или общинския бюджет, безвъзмездна помощ и субсидии и/или използване на собствени средства с цел основен ремонт и/или основно обновяване на сгради в режим на етажна собственост.

Финансови възможности за удължаване на жизнения цикъл на сградите

Относно финансовите възможности - с цел подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд и удължаване жизнения цикъл на панелните и стоманобетонните сгради се отпуска финансова помощ по процедура BG-RRP-4.024 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – Етап II“ чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиции от крайни получатели по под-мярка „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд“ с бюджет до 282 470 400 лв. с ДДС. Одобрените сгради ще получат до 80% безвъзмездна финансова помощ (БФП), а сдружението на собствениците (СС) следва да осигури самоучастието си в настоящата процедура чрез собствен финансов ресурс в размер на 20% от стойността на допустимите разходи по проекта.

Дейностите по настоящата процедура са осъществяват на територията на цялата страна, в 28 области и 265 общини. Средствата по процедурата са разпределени на шестте района на планиране на България с максимална стойност на БФП на район, е 47 078 400,00 лв.

Минималният размер на заявените средства по всяко индивидуално Предложение за изпълнение на инвестиции (ПИИ) е 50 000 лева.

Максималният размер на заявените средства по всяко индивидуално ПИИ за сграда/ блок-секция/група от блок-секции не може да надхвърля 9 500 000 лева.

Допустими са всички многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС)* и са проектирани преди 26 април 1999 г.

Основната цел на настоящата процедура за предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), е устойчиво енергийно обновяване на националния сграден фонд от жилищни сгради. Изпълнение на мерките по програма ще допринесе за:

  • Подобряване енергийните характеристики на националния сграден фонд от жилищни сгради, чрез прилагане на интегрирани енергоефективни мерки;
  • Достигане на клас на енергопотребление минимум „B“ след прилагане на енергоспестяващи мерки при жилищни сгради;
  • Стимулиране на минимум 30% спестяване на първична енергия за обновените жилищни сгради;
  • Ресурсна ефективност, икономическа целесъобразност, декарбонизация чрез ВЕИ, устойчив строителен процес;
  • Намаляване на енергийната бедност, чрез намаляване на разходите за енергия;
  • Подобряване на условията и качеството за живот на населението в страната чрез технологично обновление и модернизиране на сградния фонд.

Предложения за изпълнение на инвестиция по настоящата процедура могат да бъдат подавани само в партньорство с общинската администрация на общината или районната администрация на района, където се намира сградата. Общинската администрация/районната администрация ще бъде водещ партньор в проекта и ще изпълнява функциите по неговото административно и финансово управление, както и отчитането му пред Структура за наблюдение и докладване (СНД). В настоящата схема е допустимо една общинска администрация/районна администрация да участва с повече от едно проектно предложение, при условие, че не е за една и съща сграда/ блок-секция/група от блок-секции. В едно проектно предложение не може да бъде включена повече от една сграда. Степента на проектна готовност включва:

  1. Заявление за участие
  2. Обследване за енергийна ефективност и валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, изготвени по реда на чл. 48 от ЗЕЕ;
  3. Обследване за установяване на техническите характеристики, свързани с удовлетворяване на изискванията по чл. 169, ал. 1 и ал. 3 от ЗУТ и Технически паспорт в съответствие с изискванията, определени в глава трета на Наредба № 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите;
  4. Документи свързани с проведените общи събрания за създаване на СС или други документи свързани с вземане на решения от страна на етажната собственост.
  5. Декларации за готовност за осигуряване на достъп до самостоятелните обекти, в случай че са поискани от общинската администрация;
  6. Други документи необходими за изготвянето на проектното предложение и изпълнението на проекта.

Крайните получатели – сдружения на собствениците, създадени по реда на ЗУЕС, се обръщат за партньорство към общината, на чиято територия се намира тяхната сграда/блок-секция/група от свързани блок-секции, като подават заявление за участие по образец към настоящите насоки.

Срок за кандидатстване по настоящата процедура – не по-късно от 17:00 часа на 16.01.2024 г.

*Отчитайки необходимото време за проверки и други подготвителни дейности, общинските администрации/районните администрации могат да откажат да приемат заявления за участие след 10.12.2023 г.

Повече информация относно критериите за оценка, подготовка, изпълнение и отчитане, може да намерите на този линк.

Имате още въпроси?

Надяваме се тази статия да Ви е била полезна! Ако имате допълнителни въпроси, оставаме на разположение и ще се радваме да ги обсъдим!