ВАС отменя методика за изменение на цената в резултат на инфлация

ВАС отменя методика за изменение на цената в резултат на инфлация

2024-10-25

Решение на Върховен административен съд (не влязло в законна сила) за отмяна на Методика за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлация.

Със свое решение 8802 от 15.07.2024 г. по административно дело № 7189/2023 г. Върховен административен съд, Първо отделение отменя чл. 1, т. 2 и чл. 2 от Глава Първа "Изменение на цената на договор за обществена поръчка и рамково споразумение за строителство", чл. 4, 5, 6 и 7 от Глава Втора "Изменение на цената на договор за обществена поръчка и рамково споразумение за доставка, сключени от възложители, извършващи една или няколко секторни дейности, свързани с природен газ и топлинна енергия и/или електроенергия" от Методика за изменение на цената на договор за обществена поръчка в резултат на инфлация, приета с Постановление на Министерски съвет № 290 от 27.09.2022 г., обн., ДВ, бр.78 от 30.09.2022 г., в сила от 30.09.2022 г., изм. и доп. бр. 19 от 28.02.2023 г., в сила от 28.02.2023 г.

Възприето е, че при приемането на Методиката, в оспорената й част са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, разписани в чл. 26 ЗНА, обосноваващи нейната незаконосъобразност.

Извън процесуалните нарушение, съдът приема че процесният нормативен акт в оспорената му част е издаден и в нарушение на материалния закон. Едни от основните аргументи на съда, са обосновани с противоречие на чл. 19, ал. 2 и ал. 3 от Конституцията на РБ, тъй като посредством приетата Методика не се създават еднакви правни условия за осъществяване на стопанска дейност, а в определени случаи се поставят в по-благоприятни условия изпълнителите по договори за обществени поръчки в зависимост от техния обект и категория възложител, а не в зависимост от действителното увеличаване на разходите за изпълнение на договорите.

Приема се също от съда за основателно възражението, че определянето на един коефициент на тежест на строителните материали в себестойността на строежа няма правна и икономическа логика.

Уважава се и правният аргумент, че посредством методиката се създават условия за противоречие с принципа за ефективно и прозрачно разходване на средства съгласно чл. 2 ЗОП, както и за неравнопоставеност в положението на възложителите.

Към настоящия момент, Решението не е влязло в законна сила, като се очаква произнасяне на Върховен административен съд, Петчленен състав.

Имате още въпроси?

Надяваме се тази статия да Ви е била полезна! Ако имате допълнителни въпроси, оставаме на разположение и ще се радваме да ги обсъдим!