България стъпва в една нова ера на научно-технологични постижения с учредяването на INSAIT – Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии. Основан през април 2022 г. в партньорство с водещите технически университети ETH Zurich и EPFL от Швейцария, INSAIT е първият от своя род в Източна Европа, предлагащ изследователски съоръжения и условия от световна класа. Това засилва позициите на България като иновационен център, разработващ собствена платформа на родния си език и осигуряваща независимост на информацията.
INSAIT - образователна инициатива
INSAIT не е просто институт, той е ключовата стъпка към новата епоха на научноизследователска дейност и образование в страната. Разположен в София и структуриран като специално звено на СУ "Св. Климент Охридски" със свои правила и управителни съвети, институтът фокусира усилията си върху провеждане на изследвания от световен клас и привличане на водещи международни учени. INSAIT има за цел да обучава следващите поколения студенти и технологични лидери, насърчавайки научни постижения и иновации в страната.
BgGPT - революция в българския език
INSAIT представя BgGPT – първият отворен езиков модел, напълно адаптиран към българския език. Технологията на GPT (Generative Pre-trained Transformer) е фундаментална и променя начина, по който обществото комуникира и работи с информацията. BgGPT е създаден с оглед на нуждите на българското правителство, науката и бизнеса, като се насочва към ползите за всички български граждани.
Предимства за образование и бизнес
Адаптирането на GPT технологията към българския език отваря нови възможности за ефективно създаване и използване на приложения и решения в областта на образованието, бизнеса, здравеопазването и публичната администрация. BgGPT, като персонализиран и специализиран за българския език, ще бъде достъпен безплатно, като INSAIT реализира проекта в полза на държавата, осигурявайки абсолютен свободен достъп.
Защита на личните данни и независимост
Едно от ключовите предимства на BgGPT е неговата безплатна и свободна употреба от страна на българските организации, както публични, така и частни. Този модел може да бъде използван на място в дадената организация, без необходимостта от споделяне на лични и поверителни данни с чуждестранни корпорации. Организации ще имат възможността да го вземат, интегрират в Националния агенции за приходите (НАП) и да го използват, запазвайки контрола върху данните в рамките на България.
Достъп и бъдещи перспективи
Официалният старт на BgGPT ще бъде на 03.03.2024 г.
Всички заинтересовани потребители вече могат да се регистрират за ранен достъп на https://bggpt.ai. Ранен достъп ще бъде даван приоритетно на български научни, образователни, публични и бизнес организации.
BgGPT, със своите над 3 милиарда обучаващи изречения и 7 милиарда параметъра в първата си версия, представлява не само технологично постижение, но и инструмент за подпомагане на образованието и развитието на българските таланти, както ни разкрива професор Мартин Вечев, създател на INSAIT. В този нов етап от развитието си, България се насочва към по-интелигентно, иновативно и независимо бъдеще.
Имате още въпроси?
Надяваме се тази статия да Ви е била полезна! Ако имате допълнителни въпроси, оставаме на разположение и ще се радваме да ги обсъдим!