Финансова корекция - Адресатът не винаги е нарушителят

Финансова корекция - Адресатът не винаги е нарушителят

2025-04-03

Съдът на ЕС: Адресат на финансова корекция може да бъде икономически оператор, различен от този, който е допуснал нередността

Анализ на решенията по съединени дела C-471/23 и C-477/23 (Община Велико Търново и Община Белово).

С решение от 6 март 2025 г. по съединени дела C-471/23 и C-477/23, Съдът на Европейския съюз постанови, че националната практика, при която адресат на решение за финансова корекция е икономически оператор, различен от извършителя на нередността, е допустима съгласно правото на Съюза. Освен това Съдът подчертава, че принципите на правна сигурност и ефективна съдебна защита изискват този оператор да е могъл да предвиди такава отговорност.

Решенията разглеждат спорове между две български общини – Велико Търново и Белово – и управляващи органи по оперативни програми, в контекста на наложени финансови корекции поради нарушения на Закона за обществените поръчки от партньорски организации.

Контекст: Кой е бенефициер по смисъла на Регламент № 1303/2013?

В центъра на дебата стои тълкуването на понятието „бенефициер“ по член 2, точка 10 от Регламент № 1303/2013. Съдът потвърди, че:

  • Организация може да бъде определена като бенефициер, дори ако не получава директно държавната помощ;
  • Не е необходимо организацията да е подписала административен договор като „водеща“, за да има статут на бенефициер;
  • Възможно е няколко организации да бъдат разглеждани като бенефициери по една и съща операция.

Съдът подчертава, че при сложни проектни структури е допустимо разграничение между „администратор на помощ“ и „получател“, като и двете страни могат да носят отговорност в различен контекст.

Финансова корекция: Адресатът не винаги е нарушителят

Съдът постановява, че член 2, точки 36 и 37 от Регламент № 1303/2013 не изискват задължително адресат на финансова корекция да бъде извършителят на нередността. Решението за възстановяване на средства представлява не санкция, а техническа мярка за защита на бюджета на Съюза.

Такава корекция може да бъде адресирана до оператор, който:

  • Е сключил административния договор;
  • Е поел отговорност за изпълнението на операцията;
  • Дори не е участвал пряко в нарушението, но е договорно отговорен за действията на партньори или подизпълнители.

Солидарност, договорно разпределение и предвидимост

Съдът изяснява, че:

  • Финансова отговорност може да бъде солидарна, индивидуална или договорно разпределена;
  • Националното право следва да бъде ясно относно кой носи тази отговорност;
  • Отговорният оператор трябва да е бил в състояние предварително да предвиди, че ще носи такава отговорност в случай на нередност.

Тази позиция укрепва принципа на правна сигурност, особено в контекста на комплексни партньорски структури.

Право на защита и участие в процедурата

По въпросите, свързани с членове 41 и 47 от Хартата на основните права, Съдът подчертава:

  • Икономическият оператор, който е финансово отговорен за проекта, има право да участва в административната процедура и да оспори наложената финансова корекция;
  • Ако извършителят на нередността не е финансово отговорен по договора, липсата на участие в процедурата не е нарушение;
  • Гражданскоправният път на защита между партньори не може да замести правото на защита срещу актове на управляващите органи, когато операторът е директно засегнат.

Изводи за бенефициери и управляващи органи

Решението има важно практическо значение:

  • За общините и други публични органи, които действат като бенефициери или администратори на помощ — договорната уредба на отговорностите е от решаващо значение;
  • Управляващите органи следва внимателно да определят адресатите на финансови корекции, отчитайки реалните договорни и правни отговорности;
  • Всички икономически оператори, които могат да бъдат финансово засегнати, трябва да имат достъп до административна и съдебна защита.

Решение на Съда на ЕС по съединени дела C-471/23 и C-477/23 (на EUR-Lex)

Тъй като преюдициалното запитване бе поискано от адвокати от адвокатското дружество по дело на Община Велико Търново, след възобновяване на административното дело във Върховен административен съд, ще се прецени начинът по който ще се прилага решението на СЕС в българската съдебна практика.

Имате още въпроси?

Надяваме се тази статия да Ви е била полезна! Ако имате допълнителни въпроси, оставаме на разположение и ще се радваме да ги обсъдим!