Настоящата разработка е изготвена по повод консултации по въпроси, отнасящи се до приложимост на екологично законодателство при планиране и реализация на инвестиционни проекти.
Към неутралност по отношение на климата в ЕС
На 18.01.2024 г., беше публикуван доклад на Европейски научен консултативен съвет по въпросите на изменението на климата на тема "Към неутралност по отношение на климата в ЕС - Напредък, пропуски в политиката и възможности". Консултативният съвет препоръчва редица действия, които да насочат ЕС към неутралност по отношение на климата.
Въз основа на оценка на повече от 80 показателя Консултативният съвет установи, че са необходими повече усилия във всички сектори, за да се постигнат целите на ЕС в областта на климата от 2030 до 2050 г. и по-специално в енергийна ефективност на сградите, транспорта, селското и горското стопанство.
"Fit for 55" не е достатъчен
Консултативният съвет признава потенциала на пакета от мерки "Fit for 55" за ускоряване на декарбонизацията на ЕС, но предупреждава, че са наложителни допълнителни мерки, за да може ЕС да постигне целта си за неутралност по отношение на климата най-късно до 2050 г.
С оглед на това Консултативният съвет очертава 13 основни препоръки за по-ефективно прилагане и разработване на рамката на политиката на ЕС в областта на климата. Това ще изисква действия през следващите години, както за ефективното прилагане на наскоро договореното законодателство, така и за започване на подготовката на рамката на политиката в областта на климата за периода след 2030 г.
Прилагане на пакета "Fit for 55" с определена насоченост е към постепенно премахване на субсидиите за изкопаеми горива. Осъществяването на пакета сега до голяма степен зависи от действията на национално равнище. Консултативният съвет спешно призовава националните правителства да подобрят и изпълнят своите национални планове в областта на енергетиката и климата, за да осигурят намаляване на емисиите в ЕС с 55 % или повече до 2030 г. в сравнение с 1990 г.
Консултативният съвет набляга на закъснялото преразглеждане на Директивата за данъчно облагане на енергията, което все още е блокирано на равнище Съвет, за да се стимулира по-добре внедряването на чисти алтернативи на използването на изкопаеми горива.
Една от ключовите препоръки е политиките на ЕС да бъдат изцяло съобразени с необходимостта от постепенно премахване на изкопаемите горива. Консултативният съвет също така призовава за по-нататъшни реформи на съществуващите политики на ЕС за периода след 2030 г., включително допълнителни корекции на водещите системи на ЕС за търговия с емисии и на цялостната рамка за управление на действията в областта на климата и осигуряване на спазването на изискванията от страна на държавите членки.
В допълнение към подобряването на съществуващите политики, Консултативният съвет препоръчва въвеждането на нови политики за по-амбициозно намаляване на търсенето на интензивни на материали, енергия и парникови газове продукти. Ако е необходимо, Европейската комисия следва да предприеме действия по прилагане на законодателството, за да гарантира, че актуализираните национални планове в областта на енергетиката и климата /НПОЕК/ на държавите членки са в пълно съответствие с изискванията с политиките в областта.
Прилагане на пакета "Fit for 55"
Постигането на целта за 2030 г. зависи от бързото, стабилно и ефективно прилагане на "Fit for 55” пакета, по-специално на национално равнище.
Това може да се осъществи чрез централните елементи на пакета - като например пакетът Регламентът за споделяне на усилията (ESR), Регламентът за LULUCF, Директивата за енергията от възобновяеми източници (RED III) и Директивата за енергията от възобновяеми източници (RED III), Директивата за енергийната ефективност (ДЕЕ), определят общи цели, чието постигане зависи преди всичко от амбициозни национални политики и мерки.
Тези мерки следва да бъдат включени в НПОЕК на държавите членки, които в момента се актуализират. Така че досега държавите членки не са изпълнили в достатъчна степен задълженията си по отношение на НПОЕК, както по отношение на процеса, така и на съдържанието.
За България като държава-членка на ЕС също предстои актуализиране, както следва:
- Актуализираните НПОЕК на държавите - членки, които трябва да бъдат представени до 30 юни 2024 г., следва да отразяват изцяло новата законодателна рамка на ЕС и да демонстрират достатъчна амбициозност, за да позволят постигането на на ЕС в областта на енергетиката и климата.
- Всички държави-членки трябва бързо да приемат и изпълнят планираните в актуализираните мерки за да имат шанс да постигнат необходимите намаления на емисиите навреме.
- Европейската комисия следва да гарантира, че актуализираните НПОЕК са напълно съобразени по отношение както на тяхното съдържание, така и на процеса, който подпомага тяхното създаване и изпълнение и при необходимост да предприеме действия за прилагане.
Имате още въпроси?
Надяваме се тази статия да Ви е била полезна! Ако имате допълнителни въпроси, оставаме на разположение и ще се радваме да ги обсъдим!