Изкуственият интелект като "автор" и "ползвател"

Изкуственият интелект като "автор" и "ползвател"

2023-08-30

Какво е изкуственият интелект и за какво се използва?

Изкуственият интелект (AI) може да бъде дефиниран като интелигентна машина, която е възможно да демонстрира способности, присъщи за хората, а именно да учи, да разсъждава и да твори. Днес изкуственият интелект се използва за анализиране и генериране на препоръки и вземане на решения въз основа на данни, които са "големи" или дори може би сложни за обработка от хората. Той заема съществена част в здравеопазването, науките за живота, управлението на информация, анализа на данните, сигурността, интелигентното строителство и много други.

Примери за изкуствен интелект

Дори да не осъзнаваме, всекидневно се сблъскваме с изкуствения интелект. Като примери мога да дам лицевото разпознаване, пръстовия отпечатък, виртуалните асистенти, дроновете, интелигентните коли, уведомленията от медийните канали, видео игрите, онлайн рекламите, навигацията, онлайн банкирането, умните домашни машини и много други.

Изкуственият интелект - "автор" и "ползвател" на произведения

След като се запознахме с това какво всъщност е изкуственият интелект и къде се използва, нека разгледаме какво място заема в авторското право. Изкуственият интелект навлиза изключително много в сферата на авторското право, тъй като вече "твори" в различни сфери на изкуството. Например, през 2016 г. японска компютърна програма пише кратък роман, който достига до втори кръг на националната литературна награда "Хоши Шиничи". Произведението, което е плод на изкуствения интелект се нарича "Денят, в който компютърът пише роман".

От тук за всеки юрист, който намира място в авторскоправната материя, възниква въпросът - изкуственият интелект може ли да се квалифицира като "автор", аналогичен на всяко човешко същество и може ли да притежава и може ли да му бъде вменен авторски принос в създаването на конкретно произведение?

Понятието за "авторство" при изкуствен интелект може да бъде поставено под въпрос, тъй като процесът на създаване на творби от страна на изкуствен интелект обикновено се базира на анализ на големи обеми данни и установяване на образци, без да има истинска връзка с емоции или личен опит.

Относно въпроса дали може да се вменява авторски принос на ИИ в конкретно произведение, това също се изследва активно. С развитието на технологиите и обсъждането на етични и правни аспекти, понятието за авторство и принос на ИИ към творческата област ще продължи да се развива и променя.

Така нареченото "U.S Copyright office", администрирано от Библиотеката на Конгреса във Вашингтон е да регистрира оригинално авторско произведение, но при условие, че произведението е създадено от човек. Тази позиция идва от практиката в САЩ, където се уточнява, че законът за авторското право защитава само "плодовете на интелектуалния труд", които "се основават на творческите способности на ума".

Изглежда, че цифровото изкуство, стихотворенията и книгите, които се създават с помощта на инструменти като "DALL-E", "Stable Diffusion", "Midjourney", "ChatGPT" или дори най-новият "GPT-4", няма да бъдат обект на защита на авторско право.

В основата на законодателството на ЕС е идеята, че авторското право се прилага върху художествени или научни произведения и че оригиналният автор трябва да бъде човек. Този автор трябва да е създател на творбата или да е придобил правата върху нея. Специфични категории обекти, които се защитават с авторско право в рамките на ЕС, включват компютърни програми, бази данни, фотографии и изобразителни изкуства. За да бъдат защитени, тези творби трябва да бъдат "оригинални в смисъл, че отразяват интелектуалното творчество на автора".

През 2020 г., Европейската комисия представи "четиристъпков тест" за определяне на "авторски принос на технологиите за ИИ" в контекста на доклад за изкуствения интелект и правата върху интелектуалната собственост. Този тест включва следните критерии за класифициране на творба, създадена от изкуствен интелект, като "произведение":

  1. Стъпка 1 - Творбата да попада в областта на литературата, науката или изкуството.
  2. Стъпка 2 - Творбата да е резултат от човешки интелектуални усилия.
  3. Стъпка 3 - Творбата да е оригинална и съдържа творчески избор.
  4. Стъпка 4 - Творбата да представлява вид или начин на изразяване.

Проучването на Европейската комисия относно "произведенията, създадени от изкуствен интелект" предоставя заключения и препоръки относно авторското право в ЕС. Беше отбелязано, че съществуващата нормативна рамка в ЕС е достатъчно гъвкава за новите предизвикателства, свързани с авторството на изкуствен интелект. Въпреки това липсата на хармонизирани правила може да доведе до различни решения в националните законодателства, което може да подчертае необходимостта от хармонизация. Съществува разискване около "авторството като човешка дейност" и ролята на изкуствения интелект като софтуерен алгоритъм. Разглеждането на тези противоречия може да се основава на презумпцията за авторство в Директива 2004/48/ЕО относно упражняване на правата върху интелектуална собственост. Тази норма подчертава важността на автора на произведението, особено ако тяхното име е свързано с творбата. Също така, разграничението между "създаване" и "генериране" на обект на авторското право предизвиква дебат за статута на машинно генерираните бази данни. Това може да доведе до преразглеждане или изясняване на термините в съответните директиви за закрила на интелектуалната собственост.

Заключение

Дискусията относно правния статут на творбите, създадени от изкуствен интелект е в самото начало.

Очакват се интересни развития както в технологичен, така и в правен план, както в Европа, така и на международно ниво.

Бързият прогрес в областта на компютърните технологии и голямото количество налична изчислителна мощ може да затрудни различаването между "човек-автор" и "машина-автор". Обучението на машини продължава да напредва, което подсказва, че хората все повече ще бъдат замествани в създаването на творчески и научни произведения от технологии, базирани на изкуствен интелект.

Дори в настоящия момент се вижда, че компютърни системи се обучават сами, което може да доведе до сблъсък между съдържание, създадено от хора и това, създадено от машини.

Имате още въпроси?

Надяваме се тази статия да Ви е била полезна! Ако имате допълнителни въпроси, оставаме на разположение и ще се радваме да ги обсъдим!